Kalendarz Celtycki

                            Kalendarz Celtycki      Kalendarz ten składał się z 12 miesięcy , 7 miesięcy po 30 dni i 5 po 29. Opierał się on o cykl księżycowy, 15 pierwszych dni odpowiadało za jasną stronę księżyca , natomiast reszta odpowiadała za ciemną. Pełnia księżyca pojawiała się w 7, 8 i 9 dniem każdego miesiąca. Początek zimy miał miejsce w tym kalendarzu 1 listopada. Społeczeństwo celtów składało się z trzech warstw społecznych. Byli nimi kapłani, rolnicy oraz wojownicy. Najwyższym poszanowaniem szczycili się kapłani. Podzieleni oni zostali na trzy grupy. Pierwsza z nich to bardowie, grupa ta złożona była z poetów i śpiewaków. Opowiadali oni i przekazywali historie. Następna z grup to wieszczowie, badali oni przyrodę, posiadali oni szeroką wiedzę o świecie. Odprawiali obrzędy ofiarne. Ostatnia z grup to druidzi, jest to najwyższa ranga wśród tych trzech grup. Mieli wiedze o ruchach gwiazd, świecie, ziemi oraz o bogach. Uczyli się przyrody i filozofii, byli również na swój sposób sędziami w różnych sporach, mieli bardzo wysoki autorytet, ich nauki trwały 20 lat i uczyli się pamięciowo. Uważali, się za ludzi posiadających tak cenną informacje, że nie warto było zapisywać ją na papierze.

 


Wojownicy pochodzili z najbogatszych rodzin.

ok

Data majowie i Data zodiak

 

 

Kalendarz Majów

 

    Używany był on w kulturze Majów jak i Azteków oraz przez Ludy Nahua i Tolteków. Jest on podzielony na dwie części. Część pierwsza jest to część rytualna , liczy ona 260 dni i nosi nazwę tzolkin Jest to sprzężenie cyklu który wynosi 20 dni oraz cyklu 13 dniowego.

   Druga część jest to część słoneczna, liczy ona 365 dni i nazywa się haab, podzielona jest na 18 miesięcy po 20 dni oraz 1 miesiąc 5 dniowy.

   O kalendarzu Majów wiemy z hieroglificznych inskrypcji, które zostały tylko częściowo odczytane, inskrypcje te pochodzą z zabytków kulturowych Majów. Majowie zapisywali ważne dla nich daty, przykładem tego jest zaćmienie słońca,  obserwowali oni bardzo uważnie upływający czas. Wznosili piramidy mające na celu mierzenie dłuższych miesięcy.

   Kalendarz stworzony przez Majów był używany wśród ludności Mezoameryki, ale również Aztekowie z środkowego Meksyku używali tego kalendarza. Nie którzy ludzie uważają że z momentem skończenia się kalendarza Majów, czyli upłynięcie ostatniej przewidywanej daty nastąpi koniec świata. Są różne teorie spiskowe mające na celu znalezienia sposobu przeżycia końca świata lub też nie.

    Przewidywany koniec świata według Majów ma się wydarzyć 21 grudnia 2012 roku. Według legend które krążą wśród ludności Mezoameryki istniały 4 światy, te światy według legendy skończyły swe istnienie kataklizmami, czwarty skończył się wielkim potopem.

   My żyjemy w 5 świecie, który ma się skończyć wielkim ruchem ziemi. Głównym dokumentem z którego dowiedzieliśmy o kalendarzu majów jest kodeks drezdeński, jeden z trzech dokumentów które ocalały po najazdach hiszpańskich oraz chrześcijańskich. Majowie notowali ruchy ciał niebieskich oraz planet na nieboskłonie, miały one dla nich szczególne znaczenie religijne. Majowie to cywilizacja rozwinięta rolniczo oraz miejsko.

    Powstała w czasach prekolumbijskich na terenie Mezoameryki. Ich główną podstawą gospodarki było rolnictwo, uprawiali kukurydze, fasole, dynie, chili, drzewa owocowe i bawełnę. Zajmowali się również hodowlą indyków.

    Majowie pozyskiwali również pożywienie ze źródeł takich jak myślistwo, rybołówstwo i zbieractwo. Istotną rolę odgrywał handel lądowy jak i morski. Ich skomplikowane hieroglify zawierały postacie zwierząt, przedmiotów oraz bogów. Pisali oni ważne daty astronomiczne, przepowiednie kapłanów i imiona swoich bogów. Znaleziono także daty śmierci i urodzin władców.

 

 

OK

 

 

____________________________________________________________________________________

Ciekawostki - System Plików NTFS

System Plików NTFS

 

 

   System Plików NTFS (ang. New Technology File System), wykorzystywany w systemach z rodziny

NT od początku roku 1993 do teraz.

 

Tabela rozwoju systemu plików:

 

Wresja Systemu Plików

Zastosowanie w Systemie Operacyjnym

 Rok wprowadzenia

wersja NTFS – 1.0

Windows NT 3.1

1993 r.

wersja NTFS – 1.1

Windows NT 3.5

1994 roku

wersja NTFS - 1.2

Windows NT 3.51

1995r.  do 1996 roku

wersja NTFS – 3.0

Windows 2000

1999 r.

wersja NTFS  - 3.1

Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista ,   Windows 7

2001 r.

 

 

 

    System plików NTFS został wprowadzony w celu zastąpienie wcześniejszej wersji Fat-16 i Fat-32, ponieważ dwa wcześniejsze systemy były ograniczone przechowywaniem pojedynczego pliku do 4GB

co w obecnej chwili bardzo by ograniczyło funkcjonalność Windows. Dzieje się tak dla tego,  że pliki jak i same  programy ciągle zwiększają swoją obiętość. Zwróćmy uwagę np. na nośniki danych takie jak CD i DVD,  powiedzmy że chcemy zrobić obraz płyty CD i DVD i zapisać ją  na partycji FAT-32 a puźniej na NTFS. Oczywiście pierwszą płytę zapiszemy bez rzadnych problemów i na pierwszym systemie plików i na drugim, gdyż pojemność CD-ROM wynosi około 700 MB, ale już zapis obrazu z nośnika DVD, którego pojemność wynosi około 4,4 GB na Fat-32 staje się niemożliwa.

 

     J tu z pomocą przychodzi system plików NTFS gdzie bez problemów zapiszemy taki obraz. Kolejnym usprawnieniem które daje nam system plików NTFS , lecz nie we wszystkich wersjach (wprowadzono od wersji 3.0-NTFS) jest to wewnętrzny dziennik, który poprawia ochronę danych przechowywanych na dysku. Kolejną nowinką wprowadzoną od wersji 3.0 jest, szyfrowanie plików które poprawiło  bezpieczęństwo danych przechowywanych na dysk. System plików NTFS obsługuje także kompresje danych tak zwana kompresja w locie. Ciekawą nowością wprowadzoną także od wersji 3.0 jest  nadanie praw dostępu dla grup i użytkowników, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo plików i folderów a zarazem danych tam przechowywanych.

 

 

Przykadowa tabelka pokazuje nadanie takich uprawnień i na jakiej zasadzie są one przydzielane:                  

 

Grupa

Uprawnienia

Kierownicy

Modyfikować, Odczyt i wykonanie, zapis i wykonanie

Brygadziści

Odczyt i wykonanie, zapis i wykonanie

Asystenci

Odczyt i wykonanie

 

 

    System NTFS pozwala nam tworzyć wielkośc klastrów w zależności od wielkości dysku, lecz w pewnym zakresie od 512 bajtów do 64 KB. Spróbujmy teraz zapisać plik o pojemności 30kb w klastrze

o pojemności 20kb, niestety się nie da, a więc musimy sapisać ów plik w dwóch klastrach, czyli pierwszy klaster będzie zapełniony cały a drugi w połowie, choć jest w połowie pusty to i tak już nic więcej się nie da zapisać w tym klastrze z powodu wymieszania danych. Co zpowodowało by niemożność odczytu tego klastra a zarazem całego pliku. Wniosek z tego taki że tracimy 10kb przestrzeni dyskowej, a więc trzeba odpowiednio dobierać rozmiar klastra dla naszych plików.

   Jeszcze jedną fajną żeczą  zastosowaną w NTFS-ie jest Obsługa systemu kodowania znaków (Unikode)

jak również obsługę długich i krótkich nazw.

System NTFS zrewolucjonizował obsługę dysków twardych jak i samych systemów operacyjnych pracujących na tym właśnie systemie.

 

ok

Ciekawostki - Interfejsy dysków twardych

Interfejsy dysków twardych

 

W obecnej chwili możemy powiedzieć że rozróżniamy cztery podstawowe typy interfejsów dysków twardych np:

 

                                1) E-IDE (ATA)(Integrated Drive Electronics)

                                2) Serial ATA (Serial Advanced Technology Attachment )

                                3) Serial Attached SCSI (SAS)

                                4) S.C.S.I (Small Computer Systems Interface)

 

Każdy interfejs możemy podzielić na różne prędkości odczytu i zapisu danych.

 Interfejsy dysków twardych  możemy podzielić na takie, które mają wbudowane w dysk urządzenie sterujące i na takie które do pracy potrzebują osobnego kontrolera odczytu i zapisu plus układ sterowania.

Do wbudowanego możemy zaliczyć dyski wyposarzone w interfejs E-IDE(ATA) i Serial ATA(SATA), a do pracy bez wbudowanego zaliczamy S.C.S.I.

 

W interfejsie E-IDE(ATA)

rozróżniamy nastepujące prędkości przesyłu danych:

 

 

Wersja ATA

Tryb

Maksymalny transfer (MB/s)

ATA - 1

PIO mode 0

 3.3 Mb/s

ATA - 1

PIO mode 1

 5.2 Mb/s

ATA - 1

PIO mode 2

  8.3  Mb/s

ATA - 2

PIO mode 3

     11,11 Mb/s

ATA - 3

PIO mode 4

     16,06 Mb/s 

ATA - 4

Ultra DMA mode 2

33 Mb/s

ATA-5

Ultra DMA mode 3

66 Mb/s

ATA-6

Ultra DMA mode 4

100  Mb/s

ATA- 7

Ultra DMA mode 5

133  Mb/s

 

Pierwsze modele dysków wyposażone w interfejs (ATA), były pozbawione współpracy z pamięcią

operacyjną, a całą rolę przetwarzania informacji przejmował procesor co spowalniało jednostkę centralną, tryp ten nazwano: (trybem PIO - ang. Programmed Input/Output). Szybko jednak zauważono powolne działanie takiego rozwiązania i wymyślono bezpośredni dostęp do pamięci (ang. Direct Memory Access – DMA) a tryb nazwano Ultra DMA

podczas którego wymiana informacji pomiędzy pamięcią operacyjną a

urządzeniem peryferyjnymi zachodzi z minimalnym użyciem procesora, co zarazem przyśpieszyło działanie jednostki centralnej i zwiększyło transwer danych.

 

Następcą wersji ATA jest Serial ATA.

 

rozróżniamy nastepujące prędkości przesyłu danych:

 

 

Wersja Serial ATA

Przepustowość

Maksymalny transfer (MB/s)

Serial ATA1

1,5 Gbit/s

180 Mb/s

Serial ATA2

3,0 Gbit/s

375 MB/s

Serial ATA3

6,0 Gbit/s

750 MB/s

 

Serial ATA  wprowadził nowe rozwiązania przyśpieszające działenie dysków twardych

do podstawowych mechanizmów możemy zaliczyć np.

 

Kolejkowanie zadań (ang.Native Command Queuing), która w skrócie polega na odczycie i zapisie na nośniku, tak aby jego głowice musiały wykonać jak najmniej ruchów.

 

Następnym rozwiązaniem które wcześniej nie było znane jest :

Powielacze portów (ang. Port Multiplier) definiuje sposób podłączania jednego złącza Serial ATA do kilku urządzeń.

 

Równocześnie rozwijany z dwoma wcześniejszymi interfejsami jest interfejs S.C.S.I (równoległa            magistral danych przeznaczona do przesyłania danych między urządzeniami), lecz był raczej stosowany w wysokiej klasy serwerach i stacjach roboczych.

Interfejs SCSI można podzielić na pracujące w magistrali 8-bitowej i pracujące na 16-bitowej.

Te drugie o wiele bardziej wydajne, tabela przedstawia poszczegulne prędkości na magistrali 8-bitowej i 16-bitowej.

 

Wersja S.C.S.I

szerokość magistrali

Maksymalny transfer Mb/s

SCSI-1

8 bitów

5 MB/s

SCSI-2

8 bitów

10 MB/s

SCSI-3

 8 bitów

20 MB/s

Ultra2 SCSI

 8 bitów

40-80 MB/s

Ultra3 SCSI

16 bitów

160 MB/s

Ultra4SCSI

16 bitów

320 MB/s

Ultra 640 SCSI

16 bitów

640 MB/s

 

Interfejs S.C.S.I jest powoli wypierany przez nowy bardziej wydajny  Serial Attached SCSI (SAS),

SAS jest częściowo kompatybilny z SATA i prawdopodobnie oba te systemy w dalszej części rozwoju będą miały podobną wydajność.

 

Ok

Ciekawostki - Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird

 

 

     
     Jest to nowoczesny klient e-mail, który bardzo ułatwia codzienne korzystanie z poczty elektronicznej. Potężne narzędzie oddane użytkownikowi  za darmo na licencji "Freeware".
 
     Program daje nam możliwość używania kilku kont pocztowych jednocześnie. Mozilla Thunderbird obsługuje dwa najpopularniejsze protokoły POP3 i IMAP. W nowych wersjach oprogramowania automatycznie zostają ustawione protokoły, a użytkownikowi pozostaje tylko wprowadzenie danych do logowania.
 
   Mamy możliwość dodania nowych kontaktów do książki adresowej, a także możemy zapisać więcej szczegółów takich jak zdięcia, daty urodzin, nr telefonów itp. Do dyspozycji dostajemy filtr wiadomości, pozwalający nam szybciej wyszukać interesujące nas wiadomości. Co w dużej ilości dostarczonej poczty jest wręcz niezbędne. Jeżeli już przeczytałeś wiadomość to masz do dyspozycji bardzo bogaty system archiwizacji poczty, za jego pomocą możemy przenieść wybrane maile do archiwum żeby nie zalegały w wiadomościach odebranych.

 

    W łatwy sposób możemy dodawać różnego rodzaju dodatki. Do tego celu służy nam Menadźer, za jego pomocą wyszukujemy interesujący nas dodatek i dodajemy do klijenta poczty. 
Mozilla Thunderbird jest świetnie przygotowana na wszelkiego rodzaje szkodliwe oprogramowania. Zabezpieczenia w Thunderbirdzie stoją na najwyszym poziomie w tego typu aplikacjach. Program dba o zachowanie prywatności swoich użytkowników, blokuje wykonywanie kodów pisanych w JavaScript, a ponadto bardzo dobrze radzi sobie ze spamem. Możemy odznaczać niechciane wiadomości, a MozillaThunderbird  automatycznie uczy się jaki jest to rodzaj przesyłki.
 
     Filtr ochrony przed  phishingiem chroni przed wyciąganiem poufnych danych profilu użytkowników i wyświetlaniu informacji o odnośnikach prowadzących do innych stron niż te co wynikałoby z informacji zawartych w poczcie. Innym zabezpieczeniem co wdawać by się mogło, że nim nie jest to automatyczna aktualizacja przez innternet do najnowszej wersji programu. Informuje użytkownika że możemy aktualizować ją do wyższej wersji, która została zaktualizowana pod względem bezpieczeństwa przez zespół ekspertów od spraw zabezpieczeń.

 

PHP funkcja dzielenia

PHP funkcja dzielenia

 

 

   Jakiś czas temu dostałem do wykonania pewne zadanie. Zadanie polegało na wykonaniu funkcji w php obliczające dzielenie dwóch liczb. Zadanie było na tyle ciekawe, że postanowiłem je wykonać z racji odrobiny wolnego czasu. Do obliczenia nie wolno było używać operacji dzielenia ani mnożenia. Bardzo mnie to zaciekawiło. Przytoczę tutaj jak brzmiało pytanie. „Napisz funkcję, która obliczy wynik dzielenia jednej liczby przez drugą oraz pozostałą resztę, nie używając w tym celu operacji mnożenia i dzielenia.”. Więc napisałem taką funkcję.

Oto rezultat mojej pracy.


function dziel($il, $to){
          if(is_numeric($il) && is_numeric($to)) {
             if($to>$il && $il != 0) {
               $DD = $to%$il;
                 $j=0;
                  if($DD == 0) { 
                     for ($i = $il; $i < $to+$il; $i=$i+$il) {
                        $j++;
                       }
                      echo "Wynik dzielenia to ". $j ." i reszty".$DD;
                    }else{
                      for ($i = $il; $i < $to; $i=$i+$il) {
                       $j++;
                       }
                  echo "Wynik dzielenia to ". $j ." i reszty".$DD;
                     }
               }else{
                  echo "Pierwsza liczba musi być mniejsza od drugiej";
                   }
          }else{
             echo "Pierwsza i druga wartość muszą być liczbami lub różne od zera";
         } 
      return;
    }

                dziel(1,8); 


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information